Torfowiska Doliny Izery
03.06.2021Są ostoją dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt, pochłaniają dwutlenek węgla w większym stopniu, niż cała roślinność lądowa, retencjonują i oczyszczają wodę, zapobiegają pożarom i powodziom – bagna, w tym torfowiska w przyrodzie pełnią szczególną funkcję. Z roku na rok powierzchni mokradeł ubywa. Aby zobaczyć jedne z nielicznych, pozostałych miejsc tego typu, warto wybrać się w Góry Izerskie. Torfowiska Gór Izerskich to liczący ponad 500 ha obszar chroniony o unikalnych wartościach przyrodniczych, często zachowanych w stanie naturalnym, niezmienionym ingerencją człowieka.
Torfowiska w Sudetach
Na obszarze polskich Sudetów torfowiska występują także w Karkonoszach Górach Stołowych i Górach Bystrzyckich. W klasyfikacji torfowisk wyróżniamy: torfowiska niskie, wysokie i przejściowe, które, to zaliczane są do rodzajów i typów bagien. Najsłynniejsze torfowiska występujące w polskich Sudetach, to: Torfowisko pod Zieleńcem (Topielisko i Czarne Bagno), Torfowisko na Hali Izerskiej, Torfowisko na Równi Pod Śnieżką i Wielkie Torfowisko Batorowskie w Górach Stołowych. Torfowiska, jako biotop stanowią cenne zbiorowiska roślin błotnych i łąkowo-bagiennych wytwarzających niekiedy torf. Tworzą się one na podłożu trudno przepuszczalnym w klimacie umiarkowanym i chłodnym.
Skandynawski krajobraz
Góry Izerskie pod względem krajobrazowym i przyrodniczym (zrównania szczytowe, torfowiska, hale, lasy i skałki) przypominają obszary z dalekiej północy. W granicach Polski jest to najbardziej oddalone na zachód pasmo Sudetów Zachodnich, które w ostatnich latach cieszy się sporym zainteresowaniem wśród koneserów turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Na zwiedzanie Gór Izerskich należy poświęcić przynajmniej kilka dni. Najlepszymi punktami wypadowymi w polskie Góry Izerskie są miasta: Szklarska Poręba wraz z dzielnicą Jakuszyce oraz Świeradów-Zdrój.
Z dala od tłumów
Znakomitą okazją, aby zaznajomić się bliżej z tematyką górskich torfowisk, jest odbycie wycieczki, wzdłuż wciąż mało uczęszczanego żółtego szlaku turystycznego prowadzącego od Schroniska PTTK na Stogu Izerskim, przez Łącznik (1066m n.p.m.), Suchacz (917 m n.p.m.), Izerskie Bagno, Wręgi, do Izerskiej Hali, gdzie znajduje się Chatka Górzystów i Torfowisko na Hali Izerskiej. Większość turystów omija ten szlak ze względu na monotonność i warunki, jakie zazwyczaj na nim panują, zwłaszcza w górnym jego odcinku, w którym, to napotyka się najczęściej zabłocone i mokre fragmenty drogi. Warto, więc zanim wybierzemy się na oglądanie izerskich uroczysk, zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie.
Dalej od Stogu Izerskiego położonego nad Świeradowem-Zdrój w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich, idziemy już pieszo ku przełęczy Łącznik, do której schodzimy wciąż dość łagodnie i komfortowo, jednak, gdy tylko szlak żółty odchodzi już ku stokom opadającym do górnego odcinka Doliny rzeki Izery, zauważamy, że coś w otoczeniu się zmieniło i sucha droga została już za nami.
Iluzja przestrzeni dalekiej północy ściśle powiązana jest z sudecką rzeką Izera mającą swe źródła na stokach Smrka (1124 i 1123m n.p.m.). Ta piękna rzeka w górnym odcinku tworzy bardzo interesujący i dziki ekosystem, położony wzdłuż pasa granicznego z Czechami. Rzeka Izera zasilana w wody opadowe, spływające po stokach, tworzy szeroką nieckę, w której powstały rozległe tereny torfowiskowe, chronione prawem po obu stronach granicy: Rašeliniště Izery i Rezerwat Torfowisko Doliny Izery.
Po opuszczeniu wiaty odpoczynkowej i minięciu małego potoku Tracznik, droga robi się nieco bardziej sucha, po prawej jednak stronie drogi, którą prowadzi szlak żółty dochodzimy w rejon nasyconego jak gąbka wodą Izerskiego Bagna (niem. Iser Moor). Tak nazywa się obszar położony na poziomie 830–850 metrów, który należy do torfowisk typu wysokiego, północna część Izerskiego Bagna nosi nazwę Borowina.
Podążając dalej do Koziego Potoku, który, to wpada od lewej strony do rzeki Izery oglądamy połacie występującej tu dość nisko kosodrzewiny. Po minięciu Koziego Potoku, Drogą Borowinową mijamy tzw. Wręgi również będące torfowiskiem. Droga na tym odcinku jest nieco monotonna, dlatego dobrze jest wędrować oprócz wiosny, kiedy budzą się do życia ptaki, także i jesienią w okresie rykowiska, kiedy dookoła nas pojawią się dodatkowe impulsy w postaci rozlegających się ryków jeleni. Z awifauny występują tu rzadkie w skali Sudetów ptaki: bielik, sóweczka, żuraw, sieweczka rzeczna i cietrzew.
W rejonie torfowiska Wręgi rzeka Izera zaczyna już znacznie meandrować, tworząc tym samym jedno z piękniejszych miejsc w Górach Izerskich, a nawet i w całych Sudetach.
Zapomniana osada
Po przejściu od Łącznika , wreszcie po ok. 8 km dochodzimy do rozległej łąki, jest to zachwycająca – Izerska Hala, na której, to niegdyś znajdowała się górska osada zwana Wielką Izerą (niem. Groß-Iser), którą założyli uciekinierzy z Czech.
Historycznie rzecz ujmując pierwszym osadnikiem, na tym odciętym od świata miejscu był niejaki Tomasz, który uciekając przed katolickimi prześladowaniami religijnymi w Czechach, w roku 1630 roku wybudował tu swoją chałupę. Jak dawniej wyglądała Wielka Izera, możemy sobie dziś tylko wyobrazić, nie mniej jednak zachowało się troszkę zdjęć z okresu, kiedy w wiosce (podobnie w jak znajdującej się po czeskiej stronie Izerce) tętniło życie, co daje nam pewne wyobrażenie o życiu w tym specyficznym miejscu. I tak koniec wieku XIX i okres miedzy wojenny wieku XX, to okres prosperity Groß-Iser. Znajdowało się tu wówczas kilkadziesiąt bud pasterskich, była tu szkoła, gospoda, młyn wodny i trzy schroniska turystyczne. Obecnie na Hali Izerskiej zachował się tylko jeden budynek, który powstał ok. 1938 r., jako druga tzw. nowa szkoła. Mowa oczywiście o popularnej wśród turystów i słynącej z naleśników z jagodami Chatce Górzystów.
Historycznie „budynek ten posiadał główną klasę z pokojem na bibliotekę, pomieszczenie do prac ręcznych dla chłopców (dzisiaj drewutnia) i kuchnię dla dziewcząt. Na piętrze mieszkał nauczyciel wraz z rodziną. W dzisiejszej jadalni mieściła się stajnia, a obok szkoły stała dzwonnica. W 1945 szkoła posiadała kompletną instalację wodociągową i kanalizacyjną oraz oświetlenie we wszystkich pokojach. Niestety po wojnie szkołę zdewastowano i ogołocono z większości sprzętów i wielu elementów konstrukcyjnych. Kolejno budynek szkoły przemianowano na schronisko (początkowo studenckie), opiekę nad obiektem przejęli od Nadleśnictwa Świeradów studenci z Wyższej Szkoły Inżynieryjnej z Zielonej Góry w połowie lat 80. XX wieku.
Poniżej Chatki Górzystów, w rejonie gdzie przepływa Jagnięcy Potok, który był mocno eksploatowany przez tzw. walończyków pod kątem poszukiwania złota i kamieni szlachetnych, znajduje się najczęściej oglądane izerskie i zarazem rozległe torfowisko przypominające krajobraz skandynawski – Torfowisko na Hali Izerskiej. Podziwiamy tu widoczne w podcięciach Jagnięcego Potoku grube pokłady torfu, porośnięte od góry zwartym płatem kosodrzewiny, wśród której rośnie też: Wierzba lapońska, Brzoza karłowata i Jałowiec halny, a także klasyczne i rzadkie gatunki roślin takie jak: Wełnianka pochwowata, Wełnianeczka darniowa, Turzyca bagienna, Bagnica torfowa, Wełnianka wąskolistna, Borówka bagienna, Żurawina błotna, Borówka czarna, Modrzewnica zwyczajna i owadożerna Rosiczka okrągłolistna i długolistna.
Obecnie w Górach Izerskich niemal wszystkie bagna (torfowiska typu wysokiego i przejściowego), objęte są prawną ochroną. W 1969 r. powołano do życia rezerwat „Torfowisko Izerskie”, a po latach, w 2000 r. rozszerzono ochronę na obszar 484, 73 ha, tworząc obecny rezerwat „Torfowiska Doliny Izery”.
Będąc na wypoczynku w Górach Izerskich warto także, wydzielić sobie jeden dzień, aby obejrzeć równie piękne czeskie torfowiskowe rezerwaty: „Rašeliniště Izery”, „Rybí louky”, „Černou jezírke” oraz „Rašeliniště Jizerki”, wówczas zyskamy pełniejszy obraz dzikiej przyrody Gór Izerskich.

Izerska góralka, na co dzień zapracowana mama, miłośniczka wiejskich klimatów i podróży z plecakiem. Redaktorka portalu Zamiastowi.pl.